رنگ در طراحی گرافیکی چه تاثیری دارد؟

اصول ترکیب رنگ بندی در سایت و ارتباط آن با هنر را در این مقاله بررسی میکنیم.شاید بارها و بارها از خودتان پرسیده باشید، رنگ چه نقشی در طراحی گرافیکی دارد؟در این مقاله به این پرسش پاسخ میدهیم
یکی از عوامل اصلی و موثر در طراحی و گرافیک،تئوری رنگ میباشد.
حال به این موضوع پی میبریم که تئوری رنگ چیست؟ و چه کاربردی در هنر گرافیک دارد؟

شکیبا مظفری زاده
شکیبا مظفری زاده

این مقاله به شما پیشنهاد می شود : طراحی سایت وردپرس در اصفهان

تئوری رنگ چیست؟

به مجموعه قوانین استفاده کردن از رنگ در طراحی را تئوری رنگ ‌میگویند.
تئوری رنگ و استفاده از آن به صورت صحیح و کارشناسی شده ارتباط بسیار مستقیمی بر احساس درونی بیننده دارد.
پس باید در انتخاب رنگ برای یک ‌اثر قبل از طراحی بسیار دقت کنیم تا حس خوب بیننده را در طراحی هنری برانگیزیم.

شکیبا مظفری زاده
شکیبا مظفری زاده

ارتباط رنگ با بیننده چیست؟ و چه تاثیری دارد؟

شاید بارها به این ‌نتیجه رسیده باشید که رنگ تاثیر بسزایی در حالات درونی بیننده دارد به این معنی که احساسات درونی بیننده با نگاه کردن به یک اثر گرافیگی تغییر کرده و حتی میتواند این تغییر حالات روحی خود را بازگو کند.
بازگو کردن ‌حالات‌ روحی به معنی آن است که بیننده احساس و ارتباط نزدیکی با اثر هنری برقرار کرده باشد.
در طی سال ها تحقیق و بررسی قوانینی توسط اساتید مجرب به جهت استفاده از رنگ ها وضع شده است که بتوانند احساسات متفاوت را در اکثریت اشخاص فارق از بحث جنسیت،نژاد،فرهنگ و …. ایجاد کنند.
از جمله این قوانین میتوان به میزان استفاده از رنگ ها اشاره نمود.

شکیبا مظفری زاده

رنگ ها به چند دسته تقسیم‌میشود؟

رنگها به طوره کلی به سه دسته ی رنگ های سرد،گرم، و خنثی دسته بندی میشود.
رنگهای گرم به آن دسته از رنگها گفته میشود که بسیار تند و آتشین ‌باشند و در بیننده احساس هیجان را ایجاد میکنند.رنگ های گرم در چرخه رنگ شامل: قرمز، نارنجی، زرد و ترکیب انها باهم است.
لازم به ذکر است رنگ قرمز،گرم‌ترین رنگ در چرخه ی رنگ میباشد
رنگهای سرد به آن دسته از رنگها گفته میشود که احساس سردی و آرامش را در بیننده ایجاد میکنند .رنگ های سرد عبارتند از سبز، آبی و بنفش .
رنگ های خنثی به آن دسته از رنگهایی گفته میشود که هیچ احساسی در بیننده ایجاد نمیکنند و به عنوان پس زمینه به جهت جلوه دادن اثر در هنر طراحی گرافیکی استفاده میشود.
رنگ های خنثی از رنگهایی با تنالیته ی بسیار روشن ساخته میشود.رنگهای خنثی عبارتند از، مشکی ، سفید ، خاکستری ، قهوه ای ، بژ ، طوسی ، نخودی ، یشمی و…..

شکیبا مظفری زاده

در طراحی گرافیکی از رنگ ها به چه میزان باید استفاده کرد؟

یکی از اصول اولیه ی طراحی گرافیک،استفاده ی به اندازه و درست از رنگ ها است،زیرا همانطور که گفته شد،رنگ‌ها تاثیر به سزایی در بیننده ایجاد میکند،ودر یک اثر طراحی شده باید حتما به این نکته دقت شود.
میزان‌استفاده از هر رنگ که در نمودار زیر آورده شده است به ما کمک میکند که بتوانیم به راحتی و اگاهانه در آثار خود از رنگها استفاده کنیم.

اصول ترکیب رنگ بندی در سایت

آیا میزان استفاده از رنگها در طراحی سایت تاثیر گذار است؟

استفاده صحیح و خلاقانه از رنگها با توجه به موضوع سایت در طراحی سایت بسیار مهم است زیرا این امر موجب میشود مخاطب هدف پس از ورود به سایت آسانتر با مطالب سایت ارتباط برقرار کند و سریعتر بتواند نیاز خود را در سایت جست و جو و تامین کند.
لذا این امر تاثیر بسزایی در نگه داشتن مخاطب و در نتیجه بالا بردن کیفیت و سئو سایت دارد.
رنگها متناسب با موضوع سایت باید انتخاب شود اگرچه قوانین استفاده از رنگ در هنر طراحی سایت متفاوت است. به عنوان مثال رنگ‌ زرد و بنفش دو رنگ‌ مکمل و زیبا در کنار هم هستند،اما به دلیل اذیت چشم ‌بیننده این ایده انتخاب رنگ به جهت طراحی سایت مناسب‌ نمیباشد.یکی از راهکار های معمول در طراحی سایت برای رعایت اصول ترکیب رنگ بندی سایت استفاده از رنگ لوگو و چرخه ی رنگ برای رنگ های مکمل است.در صورت رعایت نکات بالا هارمونی رنگ سایت بسیار بهینه و زیبا می شود.

رخ نت در طراحی سایت بر اصل ترکیب رنگ بندی سایت برای ایجاد هویت برند قوی تر بسیار تاکید دارد.برای مشاهده قیمت های طراحی سایت در اصفهان روی لینک کلیک کنید.در صورتی که این مقاله واستون کاربردی لطفا نظرتون را در پایین این پست با رخ نت به اشتراک بگذارید کارشناسان در رخ نت به صورت روزانه پاسخ گوی نظرات و سوالات شما هستند.