دامین اتوریتی و یا قدرت دامنه چیست؟

دامین اتوریتی را قبلا شنیده اید و می دانید که مهم است ، اما دقیقاً مطمئن نیستید که چیست ؟ چه برسد به اینکه چگونه از آن برای رونق کسب و کار خود استفاده کنید.

هرگز نترس! در پایان این مقاله شما با تعریف دقیق قدرت دامنه ، نحوه افزایش نمره قدرت دامنه وب سایت خود و موارد دیگر آشنا خواهید شد. درست است ، ما در شرف روشنایی تاریکی هستیم و به شما کمک می کنیم این مفهوم مهم بازاریابی را درک کنید.

سایت moz چیست؟

از آنجا که سایت Moz معیار قدرت دامنه را ایجاد کرده است ، برای تعریف به سایت ماز مراجعه خواهیم کرد:

قدرت دامنه یا “DA” ، “نمره رتبه بندی موتور جستجو است که پیش بینی می کند یک وب سایت چگونه در صفحات نتیجه موتور جستجو (SERP) رتبه بندی شود. قدرت دامنه با اعداد از یک تا 100 سنجش می شود ،که نمرات بالاتر مربوط به توانایی بیشتری برای رتبه بندی است.

Moz ادامه می دهد که ، “Domain Authority با ارزیابی چندین فاکتور ، از جمله لینک های دامنه و تعداد کل لینک ها به یک دامنه ، نمره قدرت دامنه محاسبه می شود.

لازم به ذکر است که قدرت دامنه موفقیت را فقط پیش بینی می کند و لزوماً نشان دهنده موفقیت نیست.

این معیار توسط Google استفاده نمی شود و افزایش DA شما به طور خودکار رتبه وب سایت شما را در نتایج جستجوی Google بالاتر نمی برد.

به طور خلاصه ، authority امتیاز قدرت دامنه وب سایت ، به شما کمک می کند تا رقابت خود را در جایگاه ویژه خود تعیین کنید. این به نوبه خود به شما کمک می کند تا کلمات کلیدی را از نظر استراتژیک انتخاب کنید.

به عنوان مثال ، بیایید فرض کنیم که نمره DA وب سایت شما 56 است. اگر برای یک کلمه کلیدی خاص در برابر سایت هایی با قدرت دامنه بین 39 تا 47 رقابت می کنید ، می دانید که یک پست وبلاگ یا صفحه وب خوب نوشته شده شانس خوبی برای رتبه بندی دارد اما ، اگر در دهه 80 با سایت هایی با قدرت دامنه بالا رقابت می کنید ، احتمالاً باید کلمات کلیدی دیگری را هدف قرار دهید.

سایر اقداماتی که برای افزایش قدرت دامنه باید انجام داد :

تا حدود سال 2019 ، معیار قدرت دامنه Moz هنگام ارزیابی اعتبار وب سایت ها استاندارد طلایی بود. Moz به هر کسی اجازه داد تا به طور ناشناس بررسی اختیارات دامنه رایگان را به صورت ناشناس انجام دهد. از طریق یک صفحه کوچک در وب سایت خود ، کاربران می توانند URL یک وب سایت را تایپ کنند و بلافاصله نتایج دامنه و صفحه را دریافت کنند.

همانطور که اتفاق می افتد ، Moz تصمیم به حذف این ویژگی از عموم گرفت و از کاربران خواست که قبل از استفاده از ابزار ، حساب کاربری ایجاد کنند و آدرس ایمیل ارائه دهند. در نتیجه ، رباتها و سیستمهای خودکار که از معیارهای Moz’s DA استفاده می کردند قادر به بررسی مداوم فرم نبودند ، بنابراین شرکتهای دیگر پا به عرصه گذاشته و ابزارهای رتبه بندی اعتبار دامنه خود را طراحی کردند.

این ابزارهای دیگر از عبارت “قدرت دامنه” استفاده نمی کنند و به عنوان گزینه های نزدیک مانند “اعتبار دامنه” یا “اقتدار سایت” نامگذاری می شوند ، اما منظور آنها تعیین همان پدیده است – امتیاز و شهرت خاص یک سایت.

نکته*

لازم به ذکر است که اکثر این سیستم ها با یکدیگر رابطه خوبی ندارند.ممکن است قدرت دامنه یک سایت در بررسی سایت ماز عدد 56 را نمایش دهد و در سایت دیگر ( مشابه ماز ) عدد 72 را نمایش دهد. برای سنجش اعتبار و بررسی قدرت دامنه از هر سایتی که استفاده میکنید برای همیشه آن را ثابت نگه دارید.

این مقاله را حتما بخوانید : بهترین و محبوب ترین cms های سال 2021 

مقایسه قدرت دامنه ( دامین اتوریتی ) و قدرت صفحه ( پیج اتوریتی ) :

قبل از اینکه درباره قدرت دامنه بیشتر صحبت کنیم ، باید بدانید که به گفته شرکت moz ،قدرت دامنه و قدرت صفحه ، متفاوت است.

در حالی که Page Authority قدرت رتبه بندی پیش بینی شده یک صفحه را اندازه گیری می کند ، Domain Authority قدرت کل دامنه ها یا زیر دامنه ها را اندازه گیری می کند.

در این مقاله ، ما به بررسی قدرت دامنه خواهیم پرداخت.

چگونه قدرت دامنه را بررسی کنیم؟

قدرت دامنه ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد اما خوشبختانه نحوه بررسی نمره DA برای سایت خود بسیار آسان است. فقط کافیست این چهار مرحله را دنبال کنید:

 1. ابزار رایگان Link Explorer سایت ماز
 2. آدرس سایت خود را در نوار جستجو نزدیک بالای صفحه تایپ کنید.
 3. برای یک حساب رایگان در سایت Moz ثبت نام کنید. درصورتی که قبلا عضو شده اید فقط وارد شوید.
 4. داده هایی را که Moz به شما می دهد ، تجزیه و تحلیل کنید.

لازم به ذکر است در حالی که Moz معیار قدرت دامنه را ایجاد کرده است ، بسیاری از ابزارهای جستجوگر دیگر نیز نسخه های خاص خود را ایجاد کرده اند. به عنوان مثال ، Majestic دارای Site Explorer و Ahrefs دارای Domain Rating. در صورت تمایل می توانید به جای ماز از یکی از این ابزارها استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی تیم رخ نت : سئو چیست؟

نمره قدرت خوب دامنه چه عددی است؟

شما فقط URL وب سایت خود را به یکی از ابزارهای Moz متصل کرده و به نمره DA خود نگاهی انداختید. حال احتمالاً از خود می پرسید ، “آیا این خوب است؟” این یک سوال عادلانه است. همچنین این سوال اشتباه است. شما باید بپرسید ، آیا این برای سایت من مفید است؟

بیایید به مثال قبلی خود برگردیم و وانمود کنیم که DA شما 56 است. این بسیار کمتر از Google است که در دهه 90 میلادی شروع به فعالیت نموده است. اما از آنجا که سایت فرضی شما برای خرید مشتری با Google رقابت نمی کند ، این مقایسه بی ربط است.

پس از تحقیق در مورد امتیازات رقبای مستقیم خود ، متوجه می شوید که قدرت دامنه بیشتر آنها در بین چهل تا پنجاه قرار دارند ، به این معنی که DA 56 شما بسیار عالی است.

برای تعیین اینکه نمره قدرت دامنه شما خوب است یا نه ، آن را با امتیازات رقبا مقایسه کنید. اگر بالاتر باشد ، کار شما خوب است اگر پایین تر باشد ، باید کاری انجام دهید. به همین سادگی.

افزایش قدرت دامنه در 3 مرحله : 

ما تاکنون موارد زیادی را پوشش داده ایم ، اما هنوز یک موضوع مهم وجود دارد که باید به آن بپردازیم…

چگونه قدرت دامنه را افزایش دهیم؟

این همان چیزی است که ما در این بخش بحث خواهیم کرد. مراحل سه مرحله ای را که در زیر توضیح داده شده دنبال کنید،در مسیر رسیدن به DA بالاتر قرار خواهید گرفت.

مرحله اول : اصول را به درستی انجام دهید

ابتدا، مطمئن شوید تنظیمات نمایش  وب سایت شما به درستی انجام شده است.

این بدان معنی است که محتوای درون صفحه خود را بهینه کنید و مطمئن شوید سایت شما به سرعت بارگیری می شود ،نمایش برگه های سایت در صفحات کوچکتر از دسکتاپ به خوبی امکان پذیر است و مرور آن در تلفن یا تبلت آسان است.

تعدادی راهکار برای شروع:

 • از لینک گذاری داخلی خود غافل نشوید زیرا این امر به موتورهای جستجو مانند Google کمک می کند تا محتوای خود را جستجو کرده و فهرست کند.اما مطمئن شوید متن لینک شما با صفحه ای که به آن پیوند می دهید مطابقت داشته باشد.
 • وب سایت خود را جهت موبایل فرندلی بودن آزمایش کنید. سایت های بهینه سازی شده برای موبایل تجربه های بهتری را به کاربر ارائه می دهند و احتمال ایمن سازی لینک برای محتوای شما را افزایش می دهند.
 • با PageSpeed ​​Insights از بارگذاری سریع وب سایت خود اطمینان حاصل کنید. سایت های کند نرخ پرش بالایی دارند که این یک پرچم قرمز بزرگ برای گوگل و سایر موتورهای جستجو است.

مرحله دوم : بک لینک با کیفیت بالا بسازید

وقتی صحبت از قدرت دامنه می شود ، بک لینک با کیفیت بالا پادشاه است. هرچه بیشتر بک لینک داشته باشید ، امتیاز شما بالاتر خواهد بود. ما یک پست عمیق در مورد لینک سازی نوشته ایم که قطعاً پیشنهاد می کنیم آن را بخوانید.

ایجاد محتوای عالی: 

 • وب سایت های معتبر فقط در صورتی به سایت شما لینک میدهند که محتوای شما مفید و قابل توجه باشد بنابراین وقت خود را جهت تولید وبلاگ ها ، فیلم آموزشی و علمی با کیفیت صرف کنید که بهتر از موارد موجود در اینترنت باشد. این فرآیند ارزش تلاش را خواهد داشت ، این موضوع تضمین شده است.

مطالب خود را تبلیغ کنید :

 • محتوای عالی به تنهایی کافی نیست. با تبلیغ به شیوه استفاده از تبلیغات آنلاین ، فعال بودن در شبکه های اجتماعی ، آن را تقویت کنید.انجام این کار به شما کمک می کند تا به مطالب خود توجه کنید که این امر باعث افزایش فرصت های دریافت بک لینک به سایت شما می شود.

یک استراتژی برای لینک سازی در سایت خود داشته باشید :

 • محتوای درجه یک و داشتن یک استراتژی تبلیغاتی سازگار با وب سایت شما،امتیاز شما را به سمت بالا هدایت می کند. اما همچنان لازم است شما برای ایجاد لینک رویکرد فعالانه تری داشته باشید. برای این کار با سایت های معتبر تماس بگیرید و از آنها بخواهید به شما لینک دهند. فقط بدانید که در این مسیر دو راه صحیح و غلط وجود دارد ، که ما در مقاله ساخت لینک به آنها اشاره کرده ایم.

متعهد به وبلاگ نویسی مهمان : 

 • سرانجام ، وبلاگ نویسی به صورت مهمان برای سایت های معتبر می تواند راهی عالی برای ایجاد بک لینک باشد.شاید بتوانید در محتوایی که می نویسید به وب سایت خود لینک دهید و دوم ، افرادی که پست مهمان شما را می خوانند ممکن است از آن لذت ببرند ، وب سایت شما را برای محتوای مشابه بررسی کنند و سپس به برخی از پست های شما لینک دهند.

مرحله سوم : بک لینک با کیفیت پایین را کاهش دهید

همه لینک ها برابر نیستند. برای افزایش نمره قدرت دامنه خود ، باید لینک هایی با کیفیت بالا را پیدا کرده و پیوندهای بی کیفیت را حذف کنید. اما این سوال پیش میاد که :

لینک با کیفیت بالا چیست؟

لینک با کیفیت، لینکی است که از یک سایت معتبر تهیه شده باشد. به عنوان مثال ، پیوندی از سایت varzesh3 ،با کیفیت بالا در نظر گرفته می شود زیرا ناشر شناخته شده و مورد احترام است. از طرف دیگر ، پیوندهای وب سایتهای ناشناخته و ناخواسته ،بی کیفیت تلقی می شوند.

ساده ترین راه برای از بین بردن پیوندهای بی کیفیت استفاده از ابزاری مانند SEMrush است که به شما کمک می کند بک لینک هایی را که به امتیاز اقتدار دامنه شما آسیب می رسانند شناسایی کنید. پس از داشتن لیست کامل در صورت امکان، آنها را به صورت دستی حذف کرده یا از طریق Google Disavowlinks رد کنید.

قدرت دامنه یک معیار مهم بازاریابی است زیرا می تواند به شما کمک کند یک استراتژی قوی SEO ایجاد کنید تا شرکت شما را به جلو سوق دهد. فقط به یاد داشته باشید که قدرت دامنه بالا موفقیت سایت را تضمین نمی کند. به همین دلیل ، افزایش نمره قدرت دامنه سایت شما،هرگز نباید هدف نهایی باشد.

بیشتر بدانم:SEO چیست؟

برای ارتباط با کارشناسان سئو تیم رخ نت و اطلاع از شرایط سئو به برگه سئو سایت در اصفهان بروید.در صورتی که سوالی دارید در قسمت نظرات وبلاگ از ما بپرسید نظرات و سوالات شما به صورت روزانه پاسخ داده میشود.