برند یا نام تجاری

قبل از پاسخ به سوال برند چیست؟ ،ابتدا باید با تعریفی از محصول (product) آشنا شویم چرا که فعالیت برند سازی برای یک محصول انجام میشود.

محصول(product) چیست؟

به طور گسترده، یک محصول هر چیزی است که بتوان برای برطرف کردن یک نیاز به بازار ارائه کرد.

محصولات عبارتند از: کالاهای فیزیکی ، خدمات ، آموزش ، رویدادها ، مکان ها ، املاک ، سازمان ها ، اطلاعات ، ایده ها و…

(Kotler & Keller, 2015)

این به این معنی است که یک محصول می تواند لباس ، بلیط پرواز ، دوره زبان خارجه ، رزرو اقامت در هتل و به طور کیفی یک شخص موثر باشد.

برای نشان دادن تعریف محصول و نقش آن در تعریف برندینگ ، چند مثال مطرح می کنیم :

آب یکی از منابع رایگانی است که بشر برای زندگی کردن و زنده ماندن به آن نیاز دارد اما از روزی که بشر و شرکت ها، تجارت آن را آغاز کردند ؛ به عنوان مثال آب را در بطری های شیشه ای و پلاستیکی فروختند ،

آب به یک محصول تبدیل شد .

برند

ولی آب در همه جا همیشه یکسان بوده است . اینگونه نیست؟؟؟

مایع و شفاف …

و یا مُدَرسینی که مطلبی را آموزش میدهند و در ازای آن آموزش هزینه دریافت میکنند.اگر فرض بر این بگذاریم که کیفیت آموزش آنها یکسان باشد و مطالبی که آنها آموزش میدهند مشابه است ،

چرا یک مدرس تعداد شاگردان بیشتری نسبت به مدرس دیگری دارد؟

چگونه شرکت های مختلف می توانند یک محصول مشابه را بفروشند در حالی که مردم را متقاعد کنند که محصول خود را به جای محصول رقیب خود خریداری کنند؟

جواب این سوالات فعالیتی است به نام برندسازی و یا برندینگ

برند چیست؟

برند شامل نام ، اصطلاح ، طرح ، نماد ،شخصیت، کیفیت یا هر ویژگی دیگری است که کالا یا خدمات فروشنده را از سایر فروشندگان متمایز می کند.

شما می توانید یک برند را به عنوان یک ایده یا تصویری که مردم هنگام فکر کردن در مورد محصولات ، خدمات و فعالیت های خاص یک شرکت در ذهن دارند ، به صورت عملی و احساسی به یاد آورید.

برندچیست
برند چیست
برند چیست
برند چیست

بنابراین فقط ویژگی های فیزیکی نیستند که باعث ایجاد یک برند می شوند بلکه احساساتی که مصرف کنندگان نسبت به شرکت یا محصول آن خواهند داشت ، باعث ثبت یک برند در ذهن مخاطبان خواهد شد.

این ترکیبِ نشانه های فیزیکی و عاطفی ، هنگام قرار گرفتن در مقابل نام ، نشان ، هویت بصری یا حتی پیام ابلاغ شده ایجاد می شود .

به یاد داشته باشید:

یک محصول به راحتی توسط دیگر تولید کنندگان قابل کپی است اما « برند » همیشه منحصر به فرد به خود آن شرکت است .

برند

مطلبی که حتما باید بخوانید:برندینگ و راهکار اجرای برندینگ موفق